با مشارکت سپاه کربلا و آبفاشهری مازندران: نخستین جشنواره اصلاح الگوی آب برگزار شد

06/10/2018
به گزارش شرکت آبفاشهری مازندران، در این نشست که جانشین فرمانده پایگاه بسیج و مدیرکل روابط عمومی شرکت مهندسی آب وفاضلاب کشور، مدیران کل استانی، فرماندهان، مدیران و کارشناسان سپاه کربلا و آبفاشهری استان حضور داشتند، فرمانده سپاه کربلای استان در این جشنواره با بیان اینکه از سالهای قبل کمبود آب در دنیا پیش بینی شد، اظهار داشت: جنگ های آینده بر سر آب خواهد بود.
سرتیپ دوم پاسدارمحمدحسین بابایی ادامه داد: در ایران بیش از ۸۰درصد منابع آبی کشور درحال برداشت است که زنگ خطر بحران آب را به صدا درآورد.
 
وی، ضمن تاکید بر اینکه طرحهای آبی مطابق با مناطق و اقلیمهای مختلف باید پیش بینی شود، افزود: تا کنون دانش بومی در این زمینه تولید نشد.
 
فرمانده سپاه کربلای استان مازندران خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از آبهای مصرفی در بخش آبیاری باغها، باغچه ها و فضای سبز قابل استفاده است که با راهنمایی اهل فن و کارشناسان این امر محقق می شود.
 
* اصلاح الگوی مصرف به معنای اندازه مصرف کردن است
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه سپاه کربلای مازندران، در سخنانی به بیان اهمیت آب پرداخت و گفت: این مایه حیات در وضعیتی قرار دارد که لازم و واجب است در مصرف آن رعایت شود.
 
حجت الاسلام یدالله غلامی، با بیان اینکه ذخایر آب شیرین دنیا هرساله کاهش می یابد و یک سوم جمعیت دنیا در نقاطی زندگی می کنند که به آب کافی دسترسی ندارند، افزود: تا ۲۵ سال آینده نیمی از ساکنان جهان با مشکل کمبود آب مواجه می شوند.
 
وی، به بیان اهمیت آب در سلامت جوامع پرداخت و تصریح کرد: وجود آب سالم بیماریها را کاهش می دهد.
 
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه سپاه کربلای مازندران، ادامه داد: مردم ایران با داشتن بهترین توصیه ها، آیات و روایات در مورد نکوهش اسراف و اهمیت آب، با اسراف ترین مردم دنیا محسوب می شوند.
 
حجت الاسلام غلامی، کاهش برکت، محرومیت از هدایت، فقر و هلاکت را مهمترین ضررهای اسراف عنوان و خاطرنشان کرد: اصلاح الگوی مصرف به معنای استفاده نکردن نیست بلکه به معنای اندازه مصرف کردن و هدر ندادن منابع است.
 
 
* برای برون رفت از بحران آب باید تدبیری هوشمندانه بکار بندیم
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل و ارتباطات مردمی شرکت مهندسی آب وفاضلاب کشور نیز در این جشنواره، اظهار داشت: در اهمیت آب همین بس که جنبه سیاسی و اجتماعی دارد.
 
محمد خلیلی پیر، ادامه داد: هیچ گاه سرزمینی پرآب و پرباران نداشته ایم بلکه پیشینیان ما مدیرانه و هوشمندانه آب را مدیریت کرده اند.
 
وی، با تاکید بر اینکه الگوی مصرف باید تغییر کند، گفت: درحال حاضر به ازای هر فرد ۱۵۰ لیتر آب روزانه مصرف می شود، چنانچه با بکارگیری شیوه های ساده و عملی مانند کاهش زمان استحمام، جلوگیری از هدر رفت آب در هنگام مسواک زدن ، این میزان مصرف به ۱۳۰ لیتر کاهش یابد، تنش و کبمود آب از بین می رود.
 
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل و ارتباطات مردمی شرکت مهندسی آب وفاضلاب کشور، به ظرفیت و توانمندی سپاه در ترویج فرهنگ مدیریت مصرف اشاره و تصریح کرد: برای برون رفت از بحران آب باید تدبیری هوشمندانه بکار بندیم که این امر نیاز به اراده و همت همگانی دارد.

 
خلیلی پیر، ضمن تاکید بر اینکه رفع مشکل آب صرفا بر عهده وزارت نیرو نیست بلکه به کمک همه نیاز است، افزود: باید تلاش کنیم مدیریت مصرف آب را در بین افراد نهادینه سازی کنیم.
 
* آب شرب مصرفی باید بازچرخانی شود
 
در ادامه این جشنواره، مدیرعامل آب وفاضلاب شهری مازندران، به تشریح وضعیت آبی کشور و استان پرداخت و گفت: در تعطیلات نوروز و ایام تابستان امسال با تلاش همکاران و تعامل مشترکین، در خدمات دهی به مسافران سربلند و موفق بودیم.
 
مهندس ذبیح الله ذاکری، کاهش نزولات جوی، افزایش گرما، پیش روی آب دریا و لزوم احداث دستگاه های آب شیرین کن، وجود نیترات، آهن و منگنز در آب و لزوم احداث پکیج های حذف آهن، افزایش میزان تقاضا و به تبع آن افزایش میزان مصرف آب را مهمترین چالشهای پیش رو دانست و افزود:برای برون رفت از این چالشها به اعتبارات هنگفتی نیاز است.
 
وی، تصریح کرد: آب شرب مصرفی باید بازچرخانی شود و از آن در آبیاری و توسعه فضای سبز استفاده کرد.
 
مدیرعامل آبفا شهری مازندران ضمن قدردانی از مشارکت سپاه کربلای استان و حمایتهای شرکت مهندسی آب وفاضلاب کشور در برگزاری جشنواره اصلاح الگوی مصرف آب، اظهار امیدواری کرد این جشنواره بتواند در ترویج فرهنگ مصرف صحیح در بین مردم موثر باشد.
 
در این جشنواره دو کارگاه آموزشی توسط سرهنگ دوم پاسدار مهندس سید عباس صفوی کارشناس اداره نت و بهینه سازی معاونت مهندسی و پدافند غیرعامل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مهندس محمدرضا محمودی معاون بهره برداری آب و فاضلاب شهری مازندران با موضوع وضعیت آب کشور و استان و لزوم صرفه جویی در مصرف آب ارایه شد.
 
گفتنی است تجلیل از برگزیدگان جشنواره و برپایی نمایشگاه با موضوع اهمیت آب و صرفه جویی در مصرف آن،
 
از دیگر برنامه های نخستین جشنواره اصلاح الگوی مصرف آب بوده است.


 

تعداد بازدید: 3