روی خط خبر/ مدیریت نامناسب از عوامل بحران آب

22/08/2016
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، آقای مهندس رحیم میدانی - معاون امور آب و ‏آبفای وزارت نیرو در گفتگو با برنامه روی خط درباره چالشهای پیش روی آب کشورگفت: کشورهای مختلف دارای بحران آب هستند و مدیریت منابع آب می تواند در اداره کردن کشور و عبور از بحران ها کمک کند و ‏مهندس میدانی افزود: ‏ بیشترین مصرف اب در مصارف کشاورزی و بعدا بخش صنعت است.
وی آلاینده ها را از مهمترین تهدیدها برای منابع آبی کشور ذکر کرد و گفت:فاضلابهای خانگی و برخی آلاینده ها و زهاب کشاورزی را عامل کاهش کیفیت آب دانست.
معاون امور آب و ‏آبفای وزارت نیرو گفت: اینوزارتخانه برای کنترل و مهار مصارف بی رویه اب در بخش کشاورزی ، سیاستهای تنبیهی و ‏تشویقی در دستور کار قرارداده است. علاوه بر این ‏در کنار مصارف بالای آب در بخش های کشاورزی و صنعت،  مصرف بالای آب شرب یکی از ‏دغدغه های وزارت نیرو اعلام شد.
و در استان گیلان مراکز جمعیتی مختلفی وجود دارد که 6 استان از گیلان ذینفع هستند. وی جریمه ، افزایش بهای اب ‏یا قطع آب را از راههای مقابله با مصرف بی رویه دانست.
مهندس میدانی افزود: آب جزو انفال است یعنی مالکیت ندارد و مدیریت آن فرابخشی است و باید بتوانیم اصول صحیح استفاده از آب را اجرا کنیم و اجرای آن باید با اقتدار بیشتری صورت گیرد.
 مهندس رحیم میدانی با تاکید بر اهمیت مدیریت کلان کشوری آب گفت: یک سری پروژه های خاص باید درباره معضل کم آبی در استانهای کرمان و اصفهان انجام شود که از جمله آنها انتقال آب سد زاینده رود به استان های کویری و نیز طرح انتقال آب دریای خزر به استان مرکزی و یزد و اصفهان است.
 معاون امور آب و ‏آبفای وزارت نیرو در خاتمهحل مسئله بحران آب در کشور را مستلزم اجماع نخبگان کشور و نگاه چند بعدی آن‌ها به ‏راه حل‌های رفع بحران آب دانست.
تعداد بازدید: 1