سرمایه‌گذاری 1700 میلیارد تومانی دولت تدبیر و امید برای برق‌رسانی روستایی/ روزانه به چهار روستای کشور برق‌رسانی شده است

15/06/2019
به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، پیش از انقلاب روند برق‌رسانی به روستاها بسیار کند بوده به گونه‌ای که تنها چهار هزار و 367 روستا از نعمت برق برخوردار بودند، اما با پیروزی انقلاب اسلامی این روند شتاب گرفت و در سال 1388 جشن پایان برق‌رسانی به تمامی روستاهای بالای 20 خانوار کشور رقم خورد.
از ابتدای دولت تدبیر و امید نیز اتمام برق‌رسانی به روستاهای بالای 10 خانوار کشور در دستور کار قرار گرفت و در حال حاضر به 57 هزار و 280 روستای کشور برق‌رسانی شده است.
از ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم تا پایان سال 95(پایان کار دولت یازدهم) تعداد دو هزار و 152 روستا با 30 هزار و 956 خانوار از نعمت برق و روشنایی برخوردار شده‌اند و این روند در دولت دوازدهم نیز ادامه داشته که بر این اساس از ابتدای دولت دوازدهم تاکنون 487 روستا(با 7498 خانوار) برق‌رسانی شده است و در مجموع فعالیت دو دوره دولت یازدهم و دوازدهم تاکنون تعداد دو هزار و 639 روستا با 38 هزار و 900 خانوار از نعمت برق برخوردار شده‌اند.
ایران جزو اولین کشورهایی است که تمام روستاهای خود را به‌صورت جهادی برق‌رسانی کرده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به طور متوسط روزانه چهار روستا را برق‌دار کرده است.
در همین دوره برای چهار هزار و 850 خانوار روستایی یا عشایری در کشور در نقاط سخت‌گذر، مناطق دورافتاده و یا مناطقی که عرصه منابع طبیعی و جنگل‌ها بوده و احداث شبکه برق موجب تخریب آن می‌شد از سیستم‌ انرژ‌ی‌های نو و تجدیدپذیر(خورشیدی، بادی و...) استفاده شده است.
در دوره دولت تدبیر و امید مجموعا یک هزار و 700 میلیارد تومان برای پروژه‌های برق‌رسانی روستایی شامل احداث و توسعه خطوط و پست‌های فوق توزیع روستایی، توسعه و بهینه‌سازی شبکه (خطوط و پست‌های) توزیع، نصب چراغ‌های روشنایی معابر روستایی و برق‌رسانی به روستاهای بدون برق هزینه شده است.

تعداد بازدید: 2